Grupa Azoty podpisała umowę z ukraińską Grupą Agroprosperis na dostawę nawozów NPK. Nowy kontrahent Grupy Azoty jest największym producentem i eksporterem płodów rolnych, posiadającym inwestycje zagraniczne w regionie Morza Czarnego. Pierwsza dostawa nawozów została zrealizowana w grudniu, kolejne zaplanowane są na styczeń br.
Grupa Azoty Puławy poinformowała Polimex-Mostostal o odstąpieniu z winy Wykonawcy od Kontraktu z 25 września 2019 r. na „Budowę bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe w Puławach”, w części niezrealizowanej.
Grupa Azoty Puławy otrzymała pomoc publiczną w ramach programu „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2024 r.”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
23 grudnia 2024 r. do Sądu Okręgowego w Lublinie został złożony pozew o zasądzenie od Konsorcjum realizującego budowę Bloku Węglowego, m.in. zapłaty kwoty 249,2 mln zł na rzecz Grupy Azoty Puławy tytułem naliczonych kar umownych za opóźnienie w realizacji inwestycji, tj. za niedotrzymanie terminów kluczowych kamieni milowych: „Synchronizacji Bloku z KSE” oraz „Podpisania Protokołu Przyjęcia do eksploatacji”. Pozew dotyczy też ustalenia, że Konsorcjum nie przysługiwało uprawnienie do żądania udzielenia gwarancji zapłaty za roboty budowlane ponad wartość tych robót (gwarantowane przez Spółkę 2,3 mln zł) oraz prawo do odstąpienia od kontraktu.
Grupa Azoty Puławy oczekiwała i nadal oczekuje programu naprawczego ze strony Polimexu-Mostostal, który nie zrealizował dotąd Kontraktu. Pierwotny termin realizacji został przekroczony o ponad 2 lata. Zwłoka Wykonawcy w realizacji kontraktu wynosi na 13 grudnia 2024 roku – 558 dni (względem terminu wskazanego w aneksie z 13 lipca 2023 roku). Wysokość kar umownych należnych Grupie Azoty Puławy z tytułu zwłoki, sięga na ten moment - zgodnie z zapisami w Kontrakcie - 359 mln złotych.
W Grupie Azoty Puławy uruchomiona została V linia instalacji kwasu azotowego, tym samym zakończony został kluczowy etap rozruchów instalacji. V linia to element inwestycji pt. „Modernizacja instalacji kwasu azotowego oraz budowa nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego”. Koszt linii kwasu azotowego to 300 mln zł. Projekt zwiększa efektywność produkcji kwasu azotowego, poprawia ekonomikę wytwarzanych na jego bazie nawozów, ma również na celu ograniczenie emisji do środowiska.