– W odpowiedzi na realizowane w branży inwestycje, często związane z wdrożeniem innowacji produktowych i technologicznych opartych na polskiej myśli naukowej i wynikach działalności badawczo-rozwojowej, wspólnie z czytelnikami portalu wnp.pl i Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz ekspertami branży, wytypowaliśmy najciekawsze i najbardziej znaczące innowacje, zrealizowane w ostatnim okresie w działających w Polsce firmach chemicznych i naftowych – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Wyróżnienia „Reakcje/Innowacje” zostały wręczone 9 grudnia br. podczas panelu dyskusyjnego pt.: Inwestycje i innowacje na Konferencji Nafta/Chemia 2015.
Grupa Azoty Puławy otrzymały wyróżnienie za zakończenie budowy kompleksu nawozowego umożliwiającego produkcję nowych konkurencyjnych na rynkach świata nawozów z dodatkiem siarki.
W skład kompleksu (wartość całej inwestycji to około 450 mln zł) wchodzi jedyna tej klasy w Europie instalacja odsiarczania spalin w technologii mokrej amoniakalnej, a także instalacja do produkcji nowatorskich nawozów płynnych z dodatkiem siarki oraz centrum logistyczne dla nawozów granulowanych. Poprzez inwestycje w produkcję nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu GA Puławy odpowiadają na nowe wymagania rynku i potrzeby innowacyjnego rolnictwa.
Pozostałymi laureatami tytułów „Reakcje/Innowacje” zostali:
PKN Orlen – za utworzenie kompleksu PX/PTA – drugiego pod względem wielkości i najnowocześniejszego w Europie kompleksu petrochemicznego do produkcji paraksylenu oraz kwasu tereftalowego.
Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach otrzymał wyróżnienie za utworzenie pięciu nowoczesnych, specjalistycznych laboratoriów badawczych, które umożliwiają podjęcie badań nad nowymi produktami i – co ważne – w różnych segmentach branży.
Grupa Azoty Kędzierzyn i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia otrzymały wyróżnienie za będący efektem współpracy obu podmiotów nowatorski plastyfikator i instalację do jego produkcji.
Grupa Azoty Police otrzymała wyróżnienie za wdrożenie innowacyjnej, efektywniejszej metody produkcji kwasu fosforowego.
Agencja Rozwoju Przemysłu i Invento otrzymały wyróżnienie dla innowatora i inwestora za współpracę przy komercjalizacji unikatowej technologii na światowym rynku opakowań.
Grupa Lotos otrzymała wyróżnienie za opracowanie i montaż instalacji przeciwdziałającej zakwitom wody w przemysłowym zbiorniku retencyjno-osadowym stanowiącym źródło wody dla potrzeb rafinerii w Gdańsku.
Synthos SA i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju otrzymały wyróżnienie dla nowatorskiego modelu współpracy, mającej na celu opracowanie i wdrożenie nowej generacji produktów, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności polskiej branży chemicznej.
Lotos Petrobaltic – za unikatowe rozwiązania technologiczne wykorzystywane przy wydobyciu ropy na Morzu Bałtyckim skutkujące większą efektywnością wydobycia, bezproblemową obsługą i ograniczeniem zagrożeń.
BASF Polska – za innowację produktową – nowatorski materiał izolacyjny służący podniesieniu efektywności energetycznej w budownictwie.
Przy ocenie zgłoszonych do konkursu „Reakcje/Innowacje” produktów, rozwiązań i przedsięwzięć uwzględnione zostały kryteria takie jak: innowacyjność, nowatorstwo i oryginalność, związanie z polską myślą naukową oraz biznesowa efektywność rozwiązania i jej wpływ na kondycję oraz konkurencyjność firmy.
Nafta-Chemia to doroczna konferencja Grupy PTWP i redakcji Nowego Przemysłu, dedykowana problemom i wyzwaniom sektora, gromadząca czołowych przedstawicieli branży naftowej i chemicznej, ekspertów i polityków. XI edycja wydarzenia, organizowana pod hasłem „Czas innowacji", odbyła się w środę, 9 grudnia 2015 roku. Tematyka spotkania objęła najbardziej istotne zagadnienia dla sektora paliwowego i chemicznego.