4 czerwca została podpisana umowa pomiędzy Grupą Azoty PUŁAWY, reprezentowaną przez członków zarządu - Andrzeja Skwarka i Jacka Janiszka a Jarosławem Pączkiem, dyrektorem MKango Polska, oddziału kanadyjskiej firmy Mkango Resources Ltd. Umowa dotyczy dzierżawy działki, na której powstanie Zakład Rafinacji Pierwiastków Ziem Rzadkich.
Rafineria metali ziem rzadkich będzie wykorzystywała technologię opartą na kwasie azotowym do przetwarzania oczyszczonego koncentratu ziem rzadkich dostarczanego z kopalni Songwe Hill Rare Earths w Malawi oraz z innych potencjalnych źródeł. Produktami procesu rafinacji będą tlenki neodymu i prazeodymu, a także wzbogacony koncentrat tzw. ciężkich metali ziem rzadkich oraz produkty lantanu i ceru.
- Będzie to przedsięwzięcie w pełni kompatybilne z działalnością Grupy Azoty PUŁAWY. Zakład rafinacji będzie korzystał zarówno z zakupionych od nas surowców niezbędnych w procesie rafinacji, jak i z dostarczanych przez nas mediów energetycznych. Z drugiej strony powstający w wyniku procesu rafinacji - jako produkt uboczny - 60-procentowy roztwór azotanu amonu będzie mógł być wykorzystany na naszych instalacjach o ile spełni warunki techniczne, technologiczne i jakościowe” – mówi Andrzej Skwarek, członek zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.
Pierwiastki ziem rzadkich, w tym metale techniczne, są wykorzystywane
w przemyśle samochodowym, obronnym, energii odnawialnej, telekomunikacyjnym i rafineryjnym oraz ceramicznym
i metalurgicznym. Są m.in. stosowane w produkcji katalizatorów samochodowych,
magnesów stałych dla silników elektrycznych, turbin wiatrowych oraz filtrów
optycznych, wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, laserów czy luminoforów. Są
składnikami m.in. proszków polerskich, nawozów, barwników.
-To bardzo ekscytujące wydarzenie dla Polski w czasie, gdy Europa koncentruje się na upraszczaniu łańcuchów dostaw materiałów krytycznych, które są niezbędne przy przechodzeniu na ekologiczną gospodarkę. Nie mogę się doczekać współpracy Mkango i Grupy Azoty PUŁAWY przy tym przełomowym projekcie dla Polski i Europy - powiedział Jarosław Pączek, dyrektor Mkango Polska.
- Jako Grupa Azoty Puławy stawiamy na rozwój nowych technologii oraz innowacje płynące z badań naukowych, szczególnie gdy wspierają technologie gospodarki obiegu zamkniętego, a pierwiastki ziem rzadkich są masowo wykorzystywane w akumulatorach i bateriach do samochodów elektrycznych. Zapewniam, że nie będzie to nasze ostatnie słowo w najbliższym czasie w zakresie odnawialnych źródeł energii” – skomentował Jacek Janiszek, członek zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.