Warto podkreślić, że tegoroczna edycja akcji jest wyjątkowa pod każdym względem. Poza rekordową liczbą zebranych butelek wzięła w niej udział największych jak do tej pory liczba placówek oświatowych (35) po raz pierwszy z dwóch powiatów (w sumie 3029 dzieci). Tak imponujące wyniki nie mogłyby zostać osiągnięte, gdyby nie zaangażowanie szeregu osób, w szczególności dzieci i ich rodzin, nauczycieli oraz opiekunów i wszystkich innych sympatyków akcji. Dzięki tej wielkiej pracy możliwe będzie posadzenie 571 drzewek, co też jest największą liczbą w 15-letniej historii akcji koordynowanej przez Grupę Azoty PUŁAWY.
Podczas odbywającego się w poniedziałek (3 czerwca) lokalnego finału akcji w Szkole Podstawowej w Nałęczowie uhonorowano 3 klasy. Najlepsza – II B zebrała 43 908 butelek, co daje 1829,5 butelki na jednego ucznia. Klasa odebrała, oprócz nagród rzeczowych, bon o wartości 1000 zł, dzięki któremu pojedzie we wrześniu na wycieczkę.
Najlepszym zbieraczem okazał się Mikołaj Krawczyk z klasy II B, który zebrał 27 535 szt. Szkoła otrzymała sadzonki drzew i krzewów, które mają być posadzone na jej terenie.
Grupa Azoty PUŁAWY już po raz piętnasty jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Drzewko za butelkę” organizowanej w ramach programu „Odpowiedzialność i Troska”. Na przestrzeni 15 lat zebrano 9 164 274 szt. butelek, czyli ok. 340 ton plastiku. Posadzono 4991 drzewek. W tegorocznej akcji udział wzięły placówki z następujących miejscowości: Drzewce, Nałęczów, Chrząchów, Karmanowice, Klementowice, Góra Puławska, Bochotnica, Opatkowice, Bronowice, Leokadiów, Skrudki, Baranów, Żyrzyn, Osiny, Borysów, Borowa, Nowa Rokitnia, Wąwolnica, Gołąb, Rzeczyca. Lokalne finały potrwają do 11 czerwca. Zakończenie akcji i zasadzenie ostatniego drzewka zaplanowano na 14 czerwca w siedzibie Grupy Azoty PUŁAWY.
* * *
Akcja „Drzewko za Butelkę” polega na zbieraniu przez dzieci ze szkół i innych placówek edukacyjnych plastikowych butelek. W zamian za udział w akcji placówki otrzymują sadzonki drzewek. Butelki trafiają do wtórnego wykorzystania, nauczyciele w oparciu o materiały dostarczone przez koordynatorów uczą dzieci szacunku do środowiska naturalnego, zasad postępowania z odpadami i mówią o korzyściach z ponownego ich wykorzystania. Organizatorzy akcji przypominają też o zgniataniu butelek przed wrzuceniem ich do pojemnika. Najlepsi zbieracze (klasy i indywidualni uczestnicy) otrzymują nagrody.
Początkowo spółka zainteresowała tą inicjatywą wyłącznie puławskie szkoły podstawowe. Szybko jednak stała się ona głośna w regionie i w kolejnych edycjach przyłączyły się do niej również szkoły z okolicznych miejscowości. Od 2013 roku akcja organizowana jest w szkołach podstawowych z powiatu puławskiego w roku bieżącym dołączyła do akcji placówka z powiatu ryckiego. Partnerami w jej organizacji są Starostwo Powiatowe Puławy i Zakład Usług Komunalnych w Puławach.