Przeprowadzony w Grupie Azoty PUŁAWY audyt docenił jakość puławskiego CO2 i potwierdził brak niezgodności systemowych w procesie jego wytwarzania.
- To nie tylko otwiera nowe możliwości dla Spółki jako dostawcy dwutlenku węgla na tradycyjnym, wysoko marżowym rynku, ale ma także charakter prestiżowy – podkreśla z satysfakcją dr Krzysztof Bednarz, Prezes Zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.
W Grupie Azoty PUŁAWY dwutlenek węgla produkowany jest nieprzerwanie od 1970 roku. Aktualnie wytwarza się go 220 ton na dobę, ale w tym roku jego produkcja zostanie zwiększona o ponad połowę i wyniesie 360 ton na dobę.
Dbałość o jakość puławskiego produktu potwierdza otrzymany we wrześniu 2018 r. kolejny Certyfikat Bezpieczeństwa Żywności (Food Safety System Certification FSSC 22000).
Przemysł spożywczy wykorzystuje dwutlenek węgla nie tylko w napojach. Znajduje on również zastosowanie w procesie mrożenia oraz w nowoczesnej technologii pakowania żywności metodą MAP. Natomiast uzyskiwany z dwutlenku węgla tzw. suchy lód (nazwa handlowa – Coolant) służy m.in. do transportu szybko psujących się artykułów spożywczych.