Dziś w Lublinie podpisano listy intencyjne, na mocy których powołane do życia zostają Lubelski Klaster Wodorowy oraz Lubelski Klaster Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ich zadaniem będzie m.in. rozwój technologii w oparciu o zielony wodór oraz zagospodarowanie strumieni odpadowych z procesów produkcji.
Klastry powstały z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, a poza Grupą Azoty Puławy znajdą się w nich Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, PGE Dystrybucja S.A. oraz Bogdanka S.A. Warto podkreślić, że Grupa Azoty Puławy została koordynatorem Lubelskiego Klastra Wodorowego.
„Zielony” wodór w najbliższych dziesięcioleciach będzie kołem zamachowym rozwoju gospodarczego w naszym kraju i na świecie. Rola wodoru w gospodarce/ w przemyśle zwiększa się z roku na rok, dlatego w ramach koordynowanego przez naszą spółkę klastra wodorowego, będziemy integrować regionalną gospodarkę dla uzyskania optymalnych rozwiązań, których celem będzie m.in. stworzenie obszaru korzystającego z czystych i przyjaznych dla środowiska technologii, opartych na „zielonym” wodorze. Widzimy także ogromny potencjał związany z dostawami wodoru dla branży automotive wyprodukowanego właśnie w naszym zakładzie, tym bardziej zależy nam by w klastrze integrować potencjalnych konsumentów tego paliwa oraz komunikować rynkowi, że mamy aspiracje bycia liderem tej branży w woj. lubelskim – mówi Marcin Kowalczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy
Grupa Azoty Puławy od momentu powstania przedsiębiorstwa ponad 60 lat temu, sprawy związane z ochroną środowiska zawsze traktowała w sposób priorytetowy. Jednocześnie obie dzisiejsze inicjatywy wpisują się w realizowaną przez Grupę Azoty strategię do roku 2030, która w ramach strategicznego projektu "Zielone Azoty" zakłada między innymi udział w rozwoju europejskiego rynku wodorowego oraz dalsze zmniejszenie emisyjności poszczególnych instalacji.